Çölyak Hastası Çocuğunuzun Glutensiz Beslenmesi Sağlığının Normale Dönmesi İçin Gereken Bir Numaralı Tedavi Şeklidir.

  • Yediğimiz her yiyecek yemek borusundan mideye, mideden ince bağırsağa, oradanda kalın bağırsağa gider. Midede hazmedildikten sonra ince bağırsakta besinler, vitaminler, mineraller ince bağırsaktaki villus çıkıntıları sayesinde emilir. Bu villuslar olmadan vücut besin maddelerini, ememez ve yukarıda anlatılan belirtiler görülmeye başlanır.

  • Arpa, Buğday, Çavdar ve Yulaf ta bulunan GLUTENadlı bir proteine tepki veren bağışıklık sistemi nedeni ile  Çölyaklı bireyler bu tahılları ve bunlardanyapılan ekmek makarna, irmik, şehriye, yufka, bulgur vb gibi yiyecekleritüketirlerse ince bağırsakta bulunan Villüs adlı emici yüzey tahrip olur vebesinler kana karışamadığı için beslenme yetersizlikleri ve devamında bağışıklık sisteminin zayıflaması gibisonuçlar ortaya çıkar.

  • Bu nedenle ÇÖLYAKLI BİREYLER GLUTENSİZ besinlerle beslenmek zorundadır. Glutensiz beslenmeyebaşladıktan sonraki haftalarda belirtilerde düzelmeler görülmeye başlar.Yaklaşık 3 ay sonra da villüsler iyileşir. Besinler tekrar kana karışmayabaşlar. Vücudun vitamin depoları tekrar dolar ve çocuğun gelişimi normaledöner.

Glutensiz
Diyet

Glutensiz Gıdalar İçin Websitemizin Glutensiz Ürünler Listesini Ziyaret Edin

Çölyak tanısı alındıktan sonra çocuğun glüten içermeyen besinlerle beslenmesine çok dikkat etmek gereklidir. Glutensiz gıdalar ve ürünler için web sitemizin ilgili başlığından yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla

Önemli Bilgiler

  • Tahta ve teflon gibi mutfak gereçlerini önceden bulaşmış gluten ihtimaline karşı çocuğunuzun yemeklerinde kullanmamalısınız. Bunun dışında mutfak gereçlerinizi bütünüyle değiştirmenize gerek yoktur.
  • Gluten içeren gıdalarınızla Çölyaklı çocuğunuz için aldığınız gıdaları birbirlerine karışmamaları, bulaşmamaları için aynı dolapta, rafta, muhafaza etmeyiniz.
  • Glutensiz gıdaları çölyaklı olmayan kişiler de tüketebilirler. Çölyaklı birey glutenli gıda tüketmemelidir.
  • Bilerek ya da bilmeden glutenli bir ürün tüketilirse villüsler tekrar zarar görebilir. Çölyak tanı konulana kadar bir hastalık, tanı konulduktan sonra glutensiz bir yaşam biçimidir.
  • Çölyak Genetik olduğu için çocuğun kardeşleri, anne veya babada ya da aile büyüklerinde de genetik yatkınlık olabilir.

Bilgilendirici Videolar

Tüm Videolar

Tüm Etkinlikler

Düzenli olarak düzenlediğimiz ebeveyn etkinliklerimizi takip etmeyi unutmayın!

Daha Fazla Bilgi ve Detay İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

İletişime Geç